YDS-YÖKDİL Kursu
Yabancı Dil Sınavı

Since 1977

Alanında uzman ve tecrübeli eğitmen kadrosuyla YDS ve YÖKDİL’de hedef puan garantisi.

YDS nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır.

YDS, yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılır. Buna ilaveten, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri (veya eşdeğerlikleri kabul edilen uluslararası sınavlardan yeterli puan almaları) gerekmektedir.
YDS sonuçları, yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Katılımcıların dilbilgisi, kelime, okuduğunu anlama ve çeviri becerilerini ölçen YDS çoktan seçmeli bir sınavdır.

YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS 1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS 2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS 3) olarak geçmektedir.

Akademik kadrolara başvurmak isteyen adaylar için YDS puanlarının herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Sınav sonuçlarını istedikleri zaman kullanabilirler. YDS puanlarını dil tazminatı için kullanmak isteyenler için puanlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak OSYM mevzuatında kurumlara sınavların geçerlilik süresini belirleme yetkisi verildiğinden, başvuru yapılacak kurumun kabul ettiği geçerlilik süresi ayrıca öğrenilmelidir.

YDS sınav ücreti Mart 2019 sınavı için 120 TL olarak belirlenmiştir. Her sınav döneminde farklı sınav ücretleri uygulanabilir.

E-YDS ile YDS Farkı Nedir?

YDS ile e-YDS arasındaki tek fark; e-YDS’nin bilgisayar üzerinden yapılmasıdır. Sınav soruları, sınav süresi, sonuçların geçerlilik durumu vs. gibi tüm konularda her iki sınav da tamamen aynıdır. Fakat YDS yılda 3 kez yapılırken E-YDS daha sık yapılabilmektedir. Ücreti ise 360 tl’dir.

YDS'ye Hazırlanmak İçin Neler Yapabilirim?

YDS’ye hazırlanacak adayların minimum İntermediate seviyesini tamamlamış olmaları gerekmektedir. İntermediate seviyesinde olmayan öğrencilerimize öncelikle YDS FOUNDATION (Ön Hazırlık) eğitimi vererek YDS sınıfına hazır olmalarını sağlarız.YDS FOUNDATION eğitimi 3 bölümden oluşmakta olup, Elementary, Pre-Intermediate ve Intermediate seviyelerinde eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Ön hazırlık eğitimi Dilko Yayıncılık kitaplarıyla desteklenmektedir. Ön Hazırlık sınıfını bitiren adaylar, YDS eğitimini grup ya da özel ders şeklinde alabilirler. Grup derslerimiz, Türk eğitmenler eşliğinde 240-120 saatlik müfredat şeklinde verilmekte ve ELS Yayıncılığın YDS özel paketleriyle desteklenmektedir. Bu paketler Reading, Vocabulary, Grammar becerilerinizi destekleyen çalışma ve test çözme kitaplarından oluşur. Ayrıca bu paketler dışında öğrenciye sunduğumuz deneme testlerimiz de mevcuttur.

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmektedir. YÖKDİL sınavı, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri alanlarında yapılmaktadır. YÖKDİLl sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, doçentlik sınavına başvuru gibi akademik başvurularda dil puanı isteyen adaylar katılabilir. YÖKDİL ve YDS benzer sınavlar olmasına rağmen aralarıdaki en temel fark; YÖKDİL’de uzmanlık alanlarına yönelik soruların olmasıdır. Ayrıca YÖKDİL sınav tazminatı için kullanılamaz.

YÖKDİL, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri alanlarında Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılmaktadır.

YÖKDİL sınavına giriş ile ilgili bir sınırlama bulunmamaktadır. Adaylar yılda 2 veya 3 kez yapılan YÖKDİL sınavlarının her birisine başvuruda bulunabilirler.

2023 MART ayında yapılacak sınav için başvuru ücreti 185 TL olarak açıklanmıştır.

YDS ve YÖKDİL'e En Uygun Fiyatla Hazırlanın!

Yasal Uyarı
3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve formda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve formda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.
Neden Dilko YDS-YÖKDİL Kursu?
Dilko'nun ayrıcalıklarla dolu dünyasını keşfedin!

Güvenilir ve çağdaş eğitim sistemimiz

Sorumluluk bilinci, öncü ve yenilikçi yaklaşımımız

Öğrenci odaklı programlarımız

Kulüp etkinlerimiz

Bilimsel bakış açımız ve alanında uzman eğitmenlerimiz

Anadili İngilizce olan deneyimli öğretmenlerimiz

Bireysel danışmanlık hizmetlerimiz

Teknoloji donanımlı sınıflarımız

Size En Yakın Dilko

İstanbul Asya ve Avrupa yakasındaki şubelerimize hemen ulaşın!

KADIKÖY

0216 336 35 35

ALTUNİZADE

0216 651 15 82

MALTEPE

0216 371 07 07

BAKIRKÖY

0212 706 19 77

MECİDİYEKÖY

0212 212 66 12

GAZİOSMANPAŞA

0212 563 71 81